„Co przeciętny student może zyskać z bycia obywatelem Unii Europejskiej” – czyli o dotacjach unijnych.

 Maria Owczarz

Każdy z nas wie, że jedną ze sfer, w której Unia Europejska prężnie działa i wspomaga kraje, które do niej należą, jest rozwój edukacji. Unia wspiera finansowo szkoły, uniwersytety, ale także oferuje pieniądze samym studentom, którzy dzięki temu mogą realizować swoje marzenia związane z przyszłą pracą. Jeżeli jesteś studentem i myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej jeszcze w trakcie studiowania, warto poznać kilka szczegółów, które w efekcie mogą pomóc Ci podjąć wyzwanie, aby samemu postarać się o dotacje z Unii.

Cała procedura ubiegania się o dofinansowanie jest jednak zupełnie inna niż w przypadku placówek państwowych czy przedsiębiorców. Warto jednak zauważyć, że dofinansowania unijne dotyczą tylko studentów zaocznych. Ponadto, warunkiem uzyskania jakiejkolwiek dotacji jest konieczność przedstawienia dokumentu, który potwierdzi naszą przynależność do określonej organizacji tudzież instytucji. Jeżeli spełnisz ten warunek, możesz wtedy ubiegać się o wsparcie w realizacji projektów związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy czy wprowadzaniu na rynek nowych usług. Dla osoby zainteresowanej istnieje możliwość wyboru z programu mikroprzedsiębiorstw. Program ten ma na celu wspieranie powstających firm jednoosobowych lub kilkuosobowych, dofinansowanie nowych inwestycji (poprzez wyposażenie w nowoczesny sprzęt i technologie) oraz zwiększenie konkurencyjności małych przedsiębiorstw.

Istnieje również Program Operacyjny Kapitał Ludzki, który w ramach wspierania oraz promowania przedsiębiorczości i samozatrudnienia, ma do zaoferowania nawet 10 tys. euro na założenie pierwszej firmy. W ramach tego programu, w każdym województwie wyznaczone są instytucje, które pośredniczą w zdobyciu funduszy, a w których należy składać wnioski.  Program Operacyjny Kapitał Ludzki pomaga także absolwentom szkół wyższych oraz uniwersytetów w znalezieniu pracy podnosząc kwalifikacje zawodowe takich osób dzięki finansowanym przez Unię szkoleniom, licznym wyjazdom zagranicznym oraz kursom.

Jedno jest pewne – Unia Europejska stawia na rozwój młodych ludzi mających konkretne plany na swoją karierę zawodową, ponieważ dzięki temu korzystają zarówno studenci, kraj z jakiego pochodzą oraz sama Unia Europejska. Warto zainteresować się tym już dziś i zobaczyć jakie wsparcie finansowe możemy uzyskać.

Więcej informacji o procesie zdobywania dotacji unijnych na realizację własnych projektów znajdziesz na stronie http://www.efs.gov.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s